KsiezaPedofile.Info

 
Główna Małoletni Rodzice O Nas Kontakt
STRONA GŁÓWNA
TO NIE TWOJA WINA
JAK SIĘ ZACHOWAĆ
NIE IDŹ DO KOŚCIOŁA
POLSKIE PRAWO
KARTA PRAW OFIARY
DOKUMENTY
AUDIO/VIDEO
FORUM DYSKUSYJNE
BANNER
SPARAWA ZAKROCZYMSKA

Jeśli byłeś wykorzystany seksualnie przez księdza lub innego pracownika kościoła kliknij po więcej informacji

Jeśli posiadasz informacje o seksualnym wykorzystywaniu przez księdza lub innego pracownika kościoła kliknij po więcej informacji

 

   SZWAJCARIA

SKANDAL SEKSUALNEGO WYKORZYSTANIA DZIECI

Kościół Katolicki w Szwajcarii

prosi ofiary księży pedofilów  o przebaczenie

01 lutego.2008

 

Szwajcaria, (swissinfo.ch). Po wybuchu skandalu seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży katolickich - Kościół w Szwajcarii prosi ofiary księży pedofilów o przebaczenie.

Bp. Bernard Genoud, (na zdjęciu), który reprezentuje diecezję Lausanne, Genewy i Fribourg powiedział, że Szwajcarska Konferencja  Episkopatu powołała, złożoną ze specjalistów niezależną komisje, która zbada przypadki oskarżeń księży o wykorzystywanie seksualne małoletnich.
Najbardziej znaną w Szwajcarii sprawą ukrywania księży pedofilów przez biskupów, jest przeniesienie księdza pedofila do pracy w innym kraju.

Bulwersujące fakty dowodzą że przełożeni księdza pedofila, wiedząc, że wykorzystuje on dzieci  - zamiast, powiadomić władze cywilne  przenieśli go do pracy we Francji.

 

W wywiadzie dla "Le Matin" gazeta, Nicolas Betticher - przedstawiciel diecezji Lausanne, Geneva and Fribourg przyznał, że oskarżony o pedofilię ksiądz (obecnie 67 letni Kapucyn) przeniesiony został ze Szwajcarii do Grenoble we Francji gdzie przyznał sie on do "nieodpowiedniego dotykania”, co najmniej jednego (12 letniego) chłopca. Zdarzenie miało miejsce w roku 1992.

 

- W czasie konferencji prasowej bp. Genoud, powiedział że "media postępują jak najbardziej prawidłowo ujawniając pedofilię w śród księży."


Bp. Bernard Genoud, zwrócił sie do ofiar z prośbą o przebaczenie i przeprosił za "brak odpowiednich działań, zrozumienia i jasnego stanowiska w tych sprawach, ze strony kościoła, co doprowadziło do kontynuacji przestępstw". Po czym dodał "nie wiem... w jaki sposób prosić ofiary o wybaczenie niesprawiedliwości jak i  cierpienia jakie je spotkało".
 

Genoud powiedział, że, ludzie spodziewają się od księdza bycia "supermenem" a to - nie jest łatwe.


"Jedynie zrozumienie, że nie jesteśmy nieomylni, pozwala nam prosić o przebaczenie" - powiedział

 

 Bp. Genoud dodał, że "istnieje PRAWO KOŚCIELNE a biskupi muszą je przestrzegać"

 

(obejrzyj film BBC temat dekretu papieża dot. postępowania w przypadku kiedy ksiądz oskarżony jest o seksualne wykorzystywanie).


”Ale przyznaję, że na pierwszym miejscu jest prawo cywilne i działania jakie podjęły władze cywilne. Kościół nie jest w stanie regulować wszystkiego wewnętrznie".

 

Powiedział, że ofiary, które zgłosiły się do Kościoła zachęcane były do "zgłaszania przestępstw cywilnym organom ścigania w celu sprawiedliwego potraktowania ich spraw".


Jednocześnie bp. Genoud nawoływał do pojmowania skandalów seksualnego wykorzystywania, jako "przestępstw jedynie niektórych księży a nie całego kościoła katolickiego".


 "Chcę podkreślić ze nasi księża w przeważającej części są zdrowi i pracują w przykładny sposób. Występują jednak bolące przypadki, kiedy ksiądz popełnia poważne błędy" - powiedział.

 

 

 

 

 

 

POPEŁNIŁ SAMOBÓJSTWO

05 lutrgo.2008

Oskarżony o seksualne wykorzystywanie ksiądz,  odebrał sobie życie

Przedstawiciel policji Pascal Luthi, potwierdził, że w niedzielę wieczorem, 03 lutego 2008 roku,  45 letni ksiądz z Fribourg, używając pistoletu wojskowego popełnił samobójstwo strzałem w serce.

Ksiądz ten oskarżony był o wykorzystywanie seksualne dzieci. Pozostawił on list, w którym krytykował media za ujawnienie jego i innych księży danych osobowych.

 

- Skandal seksualnego wykorzystywania małoletnich w Szwajcarii wybuch z początkiem grudnia 2007 roku i w kilka dni po tym imię księdza  opublikowały niektóre gazety a  "Blog Internetowy"  przygotowany był na  ujawnienie danych osobowych księży, oskarżonych o pedofilię.

 

- Ksiądz oskarżony był o seksualne wykorzystywanie w 1980 roku al sąd umorzył sprawę ze względu na przedawnienie. Poddany on był jednak badaniom medycznym i miał zakaz pracy z dziećmi.

 

- W dniu 1 lutego 2008 katolicki biskup Genoud, odpowiedzialny za zachodnie diecezje Szwajcarii zwołał konferencję prasową, na której przeprosił ofiary i powiadomił o powołaniu komisji episkopatu Szwajcarii do zbadania rozmiaru skandalu wykorzystywania małoletnich przez księży i innych pracowników kościoła.

 

 

RuchOfiarKsiezy.Org

 

 

RuchOfiarKsiezy.Org | KsiezaPedofile.Info | Zakroczym.Info

Dozwolone rozpowszechnianie materiału

z zaznaczeniem skąd pochodzi