KsiezaPedofile.Info

 
Główna Małoletni Rodzice O Nas Kontakt
STRONA GŁÓWNA
USA - W SKRÓCIE
USA - UKRYWANIE PRAWDY
USA - KSIĘŻA PEDOFILE
USA - KOSZT FINANSOWY
USA - OFIARY
DOKUMENTY
AUDIO/WIDEO
FORUM DYSKUSYJNE
linki
banner
SPRAWA ZAKROCZYMSKA

Jeśli byłeś wykorzystany seksualnie przez księdza lub innego pracownika kościoła kliknij po więcej informacji

Jeśli posiadasz informacje o seksualnym wykorzystywaniu przez księdza lub innego pracownika kościoła kliknij po więcej informacji

ZADOŚĆUCZYNIENIE

16 lipca 2007

 

 

POROZUMIENIE

DOTYCZĄCE PRZESTĘPSTW SEKSUALNYCH KSIĘŻY KATOLICKICH

ARCHIDIECEZJI

LOS ANGELES

 

Data: 16 lipca 2007
Źródło: SNAP (USA)

& BishopAccountability.Org

--------------------------------


LOS ANGELES/Kalifornia - Prawnicy reprezentujący ponad 500 ofiar seksualnego wykorzystywania przez księży i innych pracowników kościoła rzymsko - katolickiego, doszli do porozumienia dotyczącego oskarżeń pod adresem Archidiecezji - Los Angeles.

SUMA ODSZKODOWANIA  - 660 milionów DOLARÓW. Jest to najwyższe w historii - odszkodowanie wypłacone przez pojedynczą diecezję – od czasu, gdy skandal seksualnego wykorzystywania w 2002 roku został podany do wiadomości publicznej. Wtedy to - 552 ofiary otrzymały od Archidiecezji Bostońskiej odszkodowanie- w sumie 85 milionów dolarów.
 

Oświadczenie w sprawie porozumienia opublikowane zostało dzisiaj - w dniu rozpoczęcia formalnego przygotowywania postępowania sądowego (selekcja sędziów przysięgłych). Porozumienie stron wymaga akceptacji sądu. Zahamuje to wiele procesów sądowych, których kościół uniknie wypłacając ofiarom 660 milionów dolarów.


Acybiskup Roger M. Mahony

Arcybiskup Roger M. Mahony (na zdjęciu - Photo by Reed Saxon) przeprosił wszystkie ofiary, wyraził ubolewanie nawiązując do "smutnej przeszłości" i przyrzekł, że nigdy więcej podobne przestępstwa się nie powtórzą.
Aby porozumienie mogło być zrealizowane, kościół zmuszony jest sprzedać wiele nieruchomości i zaciągnąć pożyczki bankowe (50 kościołów i budynki administracyjne)  -  powiedział Mahony.

 

Porozumienie w Kalifornii było bardzo skomplikowane, ponieważ dotyczyło dużej ilości ofiar, wielu firm ubezpieczeniowych jak i postawy arcybiskupa tej diecezji Roger M. Mahony, który przedstawiał się jako popierający żądania ofiar, ale oskarżany był przez nie, jako "nieprzejednany manipulator" - co komplikowało porozumienie.

Steven Sanchez wykorzystany był seksualnie w wieku 9 -10 lat. Jest teraz 47 letnim doradcą finansowym - wysłuchanie jego sprawy przez sąd, miało nastąpić dzisiaj ( poniedziałek ). "Czekałem na ten moment wiele lat - pragnę zobaczyć przedstawicieli kościoła pociągniętych do odpowiedzialności" i- powiedział. Zapytany, co zrobi z pieniędzmi - odpowiedział - "czy możesz zamienić pieniądze na powrót do czasu, kiedy miałem 10 lat ? .

Bouchera przedstawiciel, Laurence E. Drivon - powiedział - że gdyby sprawa doczekała się rozprawy sądowej, to kościół poniósłby znacznie większe koszty finansowe.

Kardynał Mahony miał zeznawać dzisiaj przed sądem - zeznania dotyczyć miały tuszowania przez diecezję przestępstw seksualnego wykorzystywania a w szczególności -  przestępstw nieżyjącego już księdza Clintona Hagenbacha.Mary Grant i Esther mlnler, ofiary seksualnego wykorzystywania przez katolickich księży

 

Wymieniona sprawa to tylko jedna z wielu, które będą się toczyły począwszy od dzisiaj, aż do stycznia przyszłego roku.
Mary Grant, wiek 44 powiedziała - że po pięciu latach zmagań z kościołem, wreszcie przyszła tymczasowa ulga .

 

-  Los Angeles - (na zdjęciu) Mary Grant i Esther Milner, ofiary seksualnego wykorzystywania przez katolickich księży - przemawiają przed katedrą "Pani Anielskiej", po uzyskaniu wiadomości dot. zgody administracji kościoła  na żądane odszkodowanie. (Photo by Lori Shepler)

"Archidiecezje wypłaciły już w sumie 114 milionów dolarów  -  86 ofiarom seksualnego wykorzystywania"  - powiedziała.

Do tej pory kościół Rzymsko - Katolicki w Stanach Zjednoczonych - wypłacił ponad 1,5miliarda dolarów. Każda z diecezji, zobowiązana jest pokryć koszty indywidualnie. Watykan odmówił pomocy w wypłacaniu odszkodowań.

Kalifornijska diecezja Orange zapłaciła 100 milionów dolarów - 90 ofiarom w roku 2004 r. a diecezja Oakland ponad 56 milionów - 56 ofiarom w roku 2005. Diecezja - Covington w Kentucky, zapłaciła 85 milionów - 350 ofiarom seksualnego wykorzystywania przez tamtejszych księży i biskupów.

Pięć diecezji zmuszonych zostało do ogłoszenia bankructwa - były to diecezje: San Diego; Davenport, Iowa; Portland, Ore.; Spokane, Wash.; i Tucson.

Krajowy Dyrektor SNAP
(Survivors Network of those Abused by Priests) - David Clohessy - powiedział "ofiary powinny być dumne z tego, że zdobyły się na odwagę a katolicy powinni dziękować im za to, że setki księży kryminalistów odsuniętych zostało ze środowiska księży. Nie wiedzielibyśmy nic nawet o ich  przestępstwach gdyby nie odwaga ofiar".

 

RuchOfiarKsiezy.Org

 

RuchOfiarKsiezy.Org | KsiezaPedofile.Info | Zakroczym.Info

Dozwolone rozpowszechnianie materiału

z zaznaczeniem skąd pochodzi