RuchOfiarKsiezy.Org

RuchOfiarKsiezy.Org

FORUM DYSKUSYJNE

FAQFAQ      SzukajSzukaj     RejestracjaRejestracja 

ProfilProfil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Najlepszy efekt przeglądania

w ( IE ) Internet Explorer

Crimen Sollicitationis

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu

Forum RuchOfiarKsiezy.Org Strona Główna ->  Crimen Sollicitationis

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Administrator
Administrator
Administrator

Post  Wysłany: 00:33:17, 24 Lis 2010    Temat postu: Crimen Sollicitationis

Odpowiedz z cytatem

Źródło : http://www.racjonalista.pl
Tłumaczenie: Dariusz Kot - http://www.jezushistoryczny.pl

==================

Tajna watykańska instrukcja Crimen Sollicitationis obowiązywała „wszystkich patriarchów, biskupów, arcybiskupów i innych ordynariuszy" Kościoła rzymskokatolickiego w latach 1962-2001. Określała ona sposób postępowania biskupów w przypadku oskarżenia katolickich księży o: solicytację spowiedzi (namawianie penitenta do aktów seksualnych; homoseksualizm; pedofilię lub zoofilię.
Instrukcję otwierały: nakaz przechowywania dokumentu w tajnych archiwach kurii, a także zakazy jego publikacji i komentowania. Jak zwrócił uwagę ks. Thomas Doyle, amerykański ekspert w kwestiach prawa kanonicznego i problematyki pedofilii wśród duchowieństwa, instrukcji Crimen Sollicitationis nie wykazywano „w żadnych kolekcjach kanonicznych, oficjalnych czy prywatnych".

Instrukcja nakazywała, aby osoby zaangażowane w proces — sędzia, prokurator, obrońca, notariusz, a nawet personel pomocniczy i specjalni świadkowie, których opinie decydowały o wiarygodności powoda i oskarżonego — wszystkie były osobami duchownymi (p. 5, 7, 10 i 33). W zaleceniach Instrukcji zwraca uwagę dbałość, aby poza protokołem procesu nie powstawały dodatkowe dokumenty pisane (p. 19, 22, 26, 36). Dopuszczono możliwości przesłuchiwania bez notariusza, a także specjalne rozwiązania w przypadku zagrożenia skandalem (p. 35, 64d).

Instrukcja nakładała na osoby, prowadzące proces kanoniczny, dotyczący któregokolwiek z powyższych czterech przestępstw — nakaz zachowania całkowitej tajemnicy pod groźbą automatycznej ekskomuniki (p. 11) i umożliwiała użycie takiej samej groźby także wobec powoda i świadków oskarżenia (p. 13 i 23).

„Nietrudno zrozumieć, dlaczego tak wiele osób uznało watykańską instrukcję Crimen Sollicitationis z 1962 r. za "dymiący rewolwer" — komentuje Doyle. — W ciągu minionych 18 lat, jednak zwłaszcza od stycznia 2002 r. byliśmy świadkami kolejnych fal matactwa, gry na czas, otwarcie wypowiadanych kłamstw, zastraszania świadków i skomplikowanych intryg, służących zmanipulowaniu prawdy i powstrzymaniu sprawiedliwości. Dokumentacja takich zachowań części hierarchii znajduje się w różnego typu źródłach, zwłaszcza jednak w wynikach setek spraw sądowych przed świeckimi sądami; w raportach ław przysięgłych z rozmaitych regionów Stanów Zjednoczonych i w raportach specjalnych świeckich komisji śledczych z Kanady i Irlandii. Byliśmy świadkami, jak kultura tajności dobiegła swego kresu, wywołując większość z tego, czemu - jak mieli nadzieję jej zwolennicy — miała zapobiec. Watykańskie dokumenty, wydane w latach 1922 i 1962 nie były przyczyną, dla której z nadużyciami seksualnymi księży zajmowano się w sposób utajniony. Te dwie instrukcje powinny raczej przypominać z całą siłą, że istnieją o wiele ważniejsze wartości, niż ochrona instytucjonalnego Kościoła i jego urzędników. Taką wartością jest tworzenie i ochrona atmosfery otwartości i uczciwości, w której prawdziwa sprawiedliwość i współczucie mogą rozkwitać jako najbardziej widoczne z katolickich wartości. Brak elementarnego zaangażowania papiestwa i hierarchii w pełną współczucia pasterską opiekę nad ofiarami i tymi, którzy przetrwali wykorzystywanie — doprowadził Kościół do ogromnej porażki w jego reakcji na najpoważniejsze wyzwanie, przed jakim stanął on od stuleci".

Przedstawiam pełne polskie tłumaczenie Crimen Sollicitationis na podstawie jego obecnie udostępnionej online wersji angielskiej z Vatican Polyglot Press (wyd. 1962 r., tekst bez aneksów). Wersja z załącznikami.

Dariusz Kot
==========================
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,676

Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość

Powrót do góry

malek
StałyBywalec
StałyBywalec

Post  Wysłany: 01:43:16, 17 Gru 2010    Temat postu:

Odpowiedz z cytatem

Dobrze ze wreszcie ktoś przetłumaczyl ten dekret, nie będą chyba teraz zaprzeczać że to kłamstwo, nasz wymysł, atak na czarnych i ich świętości. Cool WIELKIE DZIĘKI !!!

Kiedy wreszcie, ten naród zmądrzeje?

Powrót do góry

Vincent
Moderator
Moderator

Post  Wysłany: 09:49:47, 22 Gru 2010    Temat postu: Crimen Sollicitationis

Odpowiedz z cytatem

Kiedy 3 lata temu, postanowiłem ujawnić molestowanie seksualne ministrantów zakroczymskich, nazwane po tym „Sprawa Zakroczymską” , nie miałem zielonego pojęcia o istnieniu „Crimen Sollicitationis”. Nie wiedziałem wtedy też, że odkrycie i opublikowanie tego przestępczego dekretu papieskiego, będzie miało jakiekolwiek znaczenie dla mnie w drodze do zrozumienia, co tak naprawdę w moim życiu miało miejsce, czy raczej… dlaczego miało miejsce.
„Crimen Sollicitationis” pozwala zrozumieć niezrozumiałe wydarzenia jakie miały miejsce... po molestowaniu, po przeniesieniu księdza pedofila do innej parafii. Jest brakującym ogniwkiem w łańcuchu nieszczęść, jakie Watykan zgotował tym, którzy mogliby mu zagrażać chociażby mówiąc o tym co się wydarzyło.
Spokojnie mogę powiedzieć, że jestem szczęściarzem. Doczekałem się wyjaśnienia czegoś, co wydawało się zupełnie nie zrozumiałe. Inni rezygnowali najczęściej z życia, nie przypuszczając nawet, że działo się to za sprawą, ściśle sprecyzowanych działań „Komanda Ratzingera” działających na podstawie „Crimen Sollicitationis”.
Jakże moje życie byłoby łatwiejsze, gdybym wiedział o istnieniu „kultury” przestępczej w Krk. O istnieniu w Krk, (grupy przestępczej księży), specjalnej komórki, do walki i niszczenia, ofiar księży pedofilów i wszystkich tych którzy im pomagają.
No ale cóż, lepiej później, niż wcale.

Tel.: +1-416-900-3924 (CA)
E-mail: vincent@ruchofiarksiezy.org
================================
Papież "aktor” przyczynił się do zachwiania mojej wiary,
Papież "inkwizytor” spowodował jej upadek.
Papieżu Franciszku, oczekujemy działania "Po czynach, poznacie ich"

Powrót do góry

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu

Forum RuchOfiarKsiezy.Org Strona Główna -> Crimen Sollicitationis

Wszystkie czasy w strefie EST (U.S./Kanada)

Strona 1 z 1

Skocz do: